Projekt “Europejskie praktyki zawodowe uczniów rybnickiego Tygla” zakończony!

30 września 2021 r. nasza szkoła zakończyła realizację projektu zatytułowanego “Europejskie praktyki zawodowe uczniów rybnickiego Tygla”. Dzięki projektowi finansowanemu z programu POWER VET 56 uczniów ZST w Rybniku wraz z 7 nauczycielami – opiekunami brało udział w miesięcznych praktykach zawodowych w takich krajach Unii Europejskiej jak: Portugalia, Włochy, Bułgaria. Projekt trwał w sumie 36 miesięcy – został wydłużony o 12 miesięcy ze względu na pandemię COVID-19, która uniemożliwiła terminową realizację ostatniej mobilności. Ostatecznie stało się to możliwe w lipcu b.r.
Od 5 do 30 lipca grupa 16 techników informatyków oraz 1 uczeń kształcący się w zawodzie “technik pojazdów samochodowych” szlifowali swoje umiejętności zawodowe podczas praktyk we włoskim Rimini. Wcześniej, od 25.02 do 22.03.2019 r. 17 przyszłych techników mechatroników odbywało praktyki w Lizbonie. Z kolei grupa 7 techników pojazdów samochodowych od 18.03. do 12.04.2019 r. zdobywało doświadczenie zawodowe w warsztatach samochodowych w Rimini, natomiast od 30.09 do 25.20.2019 r. grupa 4 przyszłych techników automatyków oraz 11 – techników mechatroników przebywała na stażach w stolicy Bułgarii – Sofii. Podczas tych praktyk, 19 października 2019 roku Firma Mirafiori Team zaangażowała naszych uczniów w obsługę swojego stoiska na Międzynarodowych Targach Motoryzacyjnych SOFIA MOTORSHOW 2019.
Czy było warto organizować takie przedsięwzięcie, jakim są zagraniczne praktyki zawodowe? Odpowiedź jest jednoznaczna – zdecydowanie tak! Uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę i dotychczasowe umiejętności w praktyce, ale także zdobyli nowe doświadczenia, poznali warunki pracy w europejskich firmach, zakładach czy prywatnych warsztatach, rozwinęli swoje kompetencje językowe. Dużym atutem udziału w projekcie była także możliwość poznania różnych aspektów kultury kraju mobilności – od tradycyjnych smaków kuchni włoskiej, portugalskiej i bułgarskiej poprzez piękno pejzaży i zabytków tych krajów. Warto również podkreślić, że nad bezpieczeństwem uczniów i prawidłowym przebiegiem praktyk czuwali nauczyciele, którzy świetnie wykonali swoje zadanie. Dzięki nim uczniowie poznali również zakamarki Lizbony, Bułgarii i Rimini.
Uczniowie zgodnie twierdzą, że gdyby mieli możliwość ponownego wyjazdu na praktyki zagraniczne, skorzystaliby z niej bez zastanowienia. Z całą pewnością ich młodsi koledzy i koleżanki taką okazję będą mieć! Zespół Szkół Technicznych w Rybniku realizuje bowiem kolejne projekty!
Gabriela Smyczek-Jądro
wicedyrektor
Zespołu Szkół Technicznych w Rybniku

Rimini 2021 – sprawozdanie

Dnia 3 lipca 2021 roku grupa 17 uczniów (oraz opiekunowie), w której znajdowało się 16 informatyków oraz 1 mechanik samochodowy, wyjechało na miesięczne praktyki do Rimini – jednego z włoskich kurortów nad Adriatykiem, które trwały cztery tygodnie w dniach 5-30 lipca 2021.

Celem praktyk z projektu u „Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” realizowanego ze środków POWER na zasadach Programu Erasmus+ było rozwinięcie umiejętności oraz wiedzy w zawodzie, ale myli się ten, który uważa, iż to był jedyny rozwój – oprócz tego trzeba dodać rozwój wiedzy o świecie czy rozwój umiejętności językowych.

W kwestii noclegu ostatecznie padło na trzygwiazdkowy Hotel Fantasy. Hotel znajduje się w niedalekim położeniu od plaży, jak również od przystanku autobusowego. Pokoje zawierały klimatyzację, telewizor, balkon oraz szafę. Hotel oferował zarówno śniadania, obiady oraz kolacje (w przypadku ostatnich dwóch nie jest to standardem w hotelach) w formie szwedzkiego stołu. Opinia o jedzeniu to już jednak kwestia subiektywna. Tak jak o hotelu…

Praktyki odbywaliśmy w firmie Sistema Turismo. Firma ma siedzibę w centrum miasta (niedaleko rynku). Oprócz mechanika, który miał praktyki w innej części Rimini, wszyscy mieli na miejscu. Praktyki prowadziła Pani Simona. Na praktykach informatycy robili stronę sklepu (e-commerce) od postaw, używając HTML, CSS, PHP oraz SQL. Strony z dnia na dzień były coraz bardziej rozbudowywane poprzez dodawanie podstawowych funkcjonalności pokroju panela dla administratora sklepu czy koszyka. Osoba prowadząca pomagała oraz radziła w razie problemów. Nie można było mieć zastrzeżeń do formy prowadzenia praktyk. Można napisać, że udoskonaliliśmy pisanie kodu oraz polepszono umiejętności w językach programistycznych oraz w językach znaczników. Natomiast technik pojazdów samochodowych udoskonalał swoje umiejętności w naprawie samochodów.

Czas wolny spędzaliśmy na wiele różnych sposobów. Jedną z nich było przebywanie na plaży. Niektórzy wieczorem grali w siatkówkę plażową. Inni odwiedzili centrum handlowe. Część osób spędzała czas razem na rozmowach o różnorakiej tematyce lub wychodzili na miasto coś zjeść. Praktyki zbiegły się czasem z końcową fazą Mistrzostw Europy, które wygrali właśnie Włosi, będąc jednocześnie świadkami radości narodowej.

Praktyki to nie była tylko praca w celu doskonalenia umiejętności. Wcześniej wspomniałem o rozwoju wiedzy na temat świata. W tym celu posłużyły wycieczki. Jednego dnia zwiedzaliśmy Rimini, które pomimo miasta, które raczej słynie z życia nocnego, posiada kilka zabytków – na przykład Most Tyberiusza czy Łuk Augusta z czasów starożytnego Rzymu czy bliżej nas Piazza Cavour, centrum miasta czy Tempio Malatestiano. W Rimini znajduje się również Muzeum Miejskie, w którym mamy do czynienia z historią miasta od czasów rzymskich po współczesność.
Oprócz tego odbyły się dwie wycieczki – do San Marino, czyli enklawę położoną w górskim pasmie Apeninów. San Marino posiada dużo pozostałości po średniowieczu – przede wszystkim zamków oraz kościołów. Inną wycieczką turystyczną był wyjazd do Florencji – centrum renesansu i domu Dantego, Leonardo da Vinciego czy Niccolò Machiavelliego ze swoimi słynnym zabytkami jak Katedra Matki Boskiej Kwietniej czy Pałacu Pitti.

Zapytacie może czy warto jechać na praktyki zagraniczne. Odpowiedz jest prosta – warto. Praktyki otwierają nowe możliwości. Dzięki nim można udoskonalić swoje umiejętności w swoim zawodzie, poznać nową kulturę wraz z jego otoczką, nowych ludzi czy potrenować swoje umiejętności językowe. Dodatkowo praktyki zapadają w pamięć i niełatwo o nich zapomnieć. Dodatkowo powyższe praktyki dają dodatkowy wpis do CV.

Rimini 2021 – zakończenie praktyk

7 uczniów Zespołu Szkół Technicznych w Rybniku zakończyło praktyki w malowniczej włoskiej miejscowości – Rimini. Certyfikaty potwierdzające odbycie stażu w ramach projektu “Europejskie praktyki zawodowe dla uczniów rybnickiego Tygla” otrzymali w siedzibie firmy #SistemaTurismo z rąk Pani Katarzyny Gawronek.

Rimini 2021 – wycieczka do Florencji

Sobotni wyjazd do Florencji zorganizowany przez #SistemaTurismo, zwiedzanie włoskiej perły renesansu z przewodniczką Lorettą Marią Micek. Uczniowie mieli okazję zobaczyć Katedrę Santa Maria del Fiore, Dom Dantego, Palazzo Vecchio, Ponte Vecchio oraz malownicze uliczki Florencji.

Rimini 2021 – wycieczki

Kompetencje kulturowe – nieodzowny aspekt praktyk zawodowych w ramach programu POWER
Będąc we Włoszech uczniowie ZST zwiedzili w pierwszych dwóch tygodniach Rimini i San Marino. Stara część Rimini okazała się bardzo miłym zaskoczeniem dla wszystkich ze względu na walory historyczne ( Arco d’Augusto – czyli łuk triumfalny, Tempio Malatestiano – piętnastowieczna świątynia, Castello Malatestiano, miejska forteca i antyczny most Ponte di Tiberio). Weekendowy wyjazd do San Marino, którego pomysłodawcą byli opiekunowie grupy Maria Szpil i Jadwiga Buryn okazał się aktywną formą relaksu. Zapierające dech w piersiach widoki pozwoliły zregenerować siły i wypełnić pozytywną energią wszystkich uczestników praktyk.

Rimini 2021 – doskonalenie kompetencji językowych

Doskonalenie kompetencji językowych na praktykach zawodowych w Rimini
Staż zagraniczny jest nie tylko niezwykłą okazją do zdobywania kompetencji zawodowych, lecz także do doskonalenia umiejętności językowych gdyż wszystkie zajęcia i spotkania odbywają się w języku angielskim. W pierwszym tygodniu praktyk uczniowie ZST mieli również okazję przyswoić podstawy języka włoskiego dodatkowo wzbogaconego o słownictwo specjalistyczne (terminologia z zakresu branży IT oraz mechaniki samochodowej).

Rimini 2021 – technik pojazdów samochodowych

Uczeń ZST Krzysztof Grolik z klasy 3 Tks o profilu technik pojazdów samochodowych na praktykach zawodowych w Rimini (lipiec, 2021).
Uczeń ma możliwość doskonalenia swoich umiejętności pod okiem doświadczonych elektromechaników w warsztacie Elettrauto e Officina Meccanica Bedetti Pierino & C SNC.