Projekt “Europejskie praktyki zawodowe uczniów rybnickiego Tygla” zakończony!

30 września 2021 r. nasza szkoła zakończyła realizację projektu zatytułowanego “Europejskie praktyki zawodowe uczniów rybnickiego Tygla”. Dzięki projektowi finansowanemu z programu POWER VET 56 uczniów ZST w Rybniku wraz z 7 nauczycielami – opiekunami brało udział w miesięcznych praktykach zawodowych w takich krajach Unii Europejskiej jak: Portugalia, Włochy, Bułgaria. Projekt trwał w sumie 36 miesięcy – został wydłużony o 12 miesięcy ze względu na pandemię COVID-19, która uniemożliwiła terminową realizację ostatniej mobilności. Ostatecznie stało się to możliwe w lipcu b.r.
Od 5 do 30 lipca grupa 16 techników informatyków oraz 1 uczeń kształcący się w zawodzie “technik pojazdów samochodowych” szlifowali swoje umiejętności zawodowe podczas praktyk we włoskim Rimini. Wcześniej, od 25.02 do 22.03.2019 r. 17 przyszłych techników mechatroników odbywało praktyki w Lizbonie. Z kolei grupa 7 techników pojazdów samochodowych od 18.03. do 12.04.2019 r. zdobywało doświadczenie zawodowe w warsztatach samochodowych w Rimini, natomiast od 30.09 do 25.20.2019 r. grupa 4 przyszłych techników automatyków oraz 11 – techników mechatroników przebywała na stażach w stolicy Bułgarii – Sofii. Podczas tych praktyk, 19 października 2019 roku Firma Mirafiori Team zaangażowała naszych uczniów w obsługę swojego stoiska na Międzynarodowych Targach Motoryzacyjnych SOFIA MOTORSHOW 2019.
Czy było warto organizować takie przedsięwzięcie, jakim są zagraniczne praktyki zawodowe? Odpowiedź jest jednoznaczna – zdecydowanie tak! Uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę i dotychczasowe umiejętności w praktyce, ale także zdobyli nowe doświadczenia, poznali warunki pracy w europejskich firmach, zakładach czy prywatnych warsztatach, rozwinęli swoje kompetencje językowe. Dużym atutem udziału w projekcie była także możliwość poznania różnych aspektów kultury kraju mobilności – od tradycyjnych smaków kuchni włoskiej, portugalskiej i bułgarskiej poprzez piękno pejzaży i zabytków tych krajów. Warto również podkreślić, że nad bezpieczeństwem uczniów i prawidłowym przebiegiem praktyk czuwali nauczyciele, którzy świetnie wykonali swoje zadanie. Dzięki nim uczniowie poznali również zakamarki Lizbony, Bułgarii i Rimini.
Uczniowie zgodnie twierdzą, że gdyby mieli możliwość ponownego wyjazdu na praktyki zagraniczne, skorzystaliby z niej bez zastanowienia. Z całą pewnością ich młodsi koledzy i koleżanki taką okazję będą mieć! Zespół Szkół Technicznych w Rybniku realizuje bowiem kolejne projekty!
Gabriela Smyczek-Jądro
wicedyrektor
Zespołu Szkół Technicznych w Rybniku