Rimini 2021 – sprawozdanie

Dnia 3 lipca 2021 roku grupa 17 uczniów (oraz opiekunowie), w której znajdowało się 16 informatyków oraz 1 mechanik samochodowy, wyjechało na miesięczne praktyki do Rimini – jednego z włoskich kurortów nad Adriatykiem, które trwały cztery tygodnie w dniach 5-30 lipca 2021.

Celem praktyk z projektu u „Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” realizowanego ze środków POWER na zasadach Programu Erasmus+ było rozwinięcie umiejętności oraz wiedzy w zawodzie, ale myli się ten, który uważa, iż to był jedyny rozwój – oprócz tego trzeba dodać rozwój wiedzy o świecie czy rozwój umiejętności językowych.

W kwestii noclegu ostatecznie padło na trzygwiazdkowy Hotel Fantasy. Hotel znajduje się w niedalekim położeniu od plaży, jak również od przystanku autobusowego. Pokoje zawierały klimatyzację, telewizor, balkon oraz szafę. Hotel oferował zarówno śniadania, obiady oraz kolacje (w przypadku ostatnich dwóch nie jest to standardem w hotelach) w formie szwedzkiego stołu. Opinia o jedzeniu to już jednak kwestia subiektywna. Tak jak o hotelu…

Praktyki odbywaliśmy w firmie Sistema Turismo. Firma ma siedzibę w centrum miasta (niedaleko rynku). Oprócz mechanika, który miał praktyki w innej części Rimini, wszyscy mieli na miejscu. Praktyki prowadziła Pani Simona. Na praktykach informatycy robili stronę sklepu (e-commerce) od postaw, używając HTML, CSS, PHP oraz SQL. Strony z dnia na dzień były coraz bardziej rozbudowywane poprzez dodawanie podstawowych funkcjonalności pokroju panela dla administratora sklepu czy koszyka. Osoba prowadząca pomagała oraz radziła w razie problemów. Nie można było mieć zastrzeżeń do formy prowadzenia praktyk. Można napisać, że udoskonaliliśmy pisanie kodu oraz polepszono umiejętności w językach programistycznych oraz w językach znaczników. Natomiast technik pojazdów samochodowych udoskonalał swoje umiejętności w naprawie samochodów.

Czas wolny spędzaliśmy na wiele różnych sposobów. Jedną z nich było przebywanie na plaży. Niektórzy wieczorem grali w siatkówkę plażową. Inni odwiedzili centrum handlowe. Część osób spędzała czas razem na rozmowach o różnorakiej tematyce lub wychodzili na miasto coś zjeść. Praktyki zbiegły się czasem z końcową fazą Mistrzostw Europy, które wygrali właśnie Włosi, będąc jednocześnie świadkami radości narodowej.

Praktyki to nie była tylko praca w celu doskonalenia umiejętności. Wcześniej wspomniałem o rozwoju wiedzy na temat świata. W tym celu posłużyły wycieczki. Jednego dnia zwiedzaliśmy Rimini, które pomimo miasta, które raczej słynie z życia nocnego, posiada kilka zabytków – na przykład Most Tyberiusza czy Łuk Augusta z czasów starożytnego Rzymu czy bliżej nas Piazza Cavour, centrum miasta czy Tempio Malatestiano. W Rimini znajduje się również Muzeum Miejskie, w którym mamy do czynienia z historią miasta od czasów rzymskich po współczesność.
Oprócz tego odbyły się dwie wycieczki – do San Marino, czyli enklawę położoną w górskim pasmie Apeninów. San Marino posiada dużo pozostałości po średniowieczu – przede wszystkim zamków oraz kościołów. Inną wycieczką turystyczną był wyjazd do Florencji – centrum renesansu i domu Dantego, Leonardo da Vinciego czy Niccolò Machiavelliego ze swoimi słynnym zabytkami jak Katedra Matki Boskiej Kwietniej czy Pałacu Pitti.

Zapytacie może czy warto jechać na praktyki zagraniczne. Odpowiedz jest prosta – warto. Praktyki otwierają nowe możliwości. Dzięki nim można udoskonalić swoje umiejętności w swoim zawodzie, poznać nową kulturę wraz z jego otoczką, nowych ludzi czy potrenować swoje umiejętności językowe. Dodatkowo praktyki zapadają w pamięć i niełatwo o nich zapomnieć. Dodatkowo powyższe praktyki dają dodatkowy wpis do CV.