Rimini 2021 – zakończenie praktyk

7 uczniów Zespołu Szkół Technicznych w Rybniku zakończyło praktyki w malowniczej włoskiej miejscowości – Rimini. Certyfikaty potwierdzające odbycie stażu w ramach projektu “Europejskie praktyki zawodowe dla uczniów rybnickiego Tygla” otrzymali w siedzibie firmy #SistemaTurismo z rąk Pani Katarzyny Gawronek.

Rimini 2021 – wycieczka do Florencji

Sobotni wyjazd do Florencji zorganizowany przez #SistemaTurismo, zwiedzanie włoskiej perły renesansu z przewodniczką Lorettą Marią Micek. Uczniowie mieli okazję zobaczyć Katedrę Santa Maria del Fiore, Dom Dantego, Palazzo Vecchio, Ponte Vecchio oraz malownicze uliczki Florencji.

Rimini 2021 – wycieczki

Kompetencje kulturowe – nieodzowny aspekt praktyk zawodowych w ramach programu POWER
Będąc we Włoszech uczniowie ZST zwiedzili w pierwszych dwóch tygodniach Rimini i San Marino. Stara część Rimini okazała się bardzo miłym zaskoczeniem dla wszystkich ze względu na walory historyczne ( Arco d’Augusto – czyli łuk triumfalny, Tempio Malatestiano – piętnastowieczna świątynia, Castello Malatestiano, miejska forteca i antyczny most Ponte di Tiberio). Weekendowy wyjazd do San Marino, którego pomysłodawcą byli opiekunowie grupy Maria Szpil i Jadwiga Buryn okazał się aktywną formą relaksu. Zapierające dech w piersiach widoki pozwoliły zregenerować siły i wypełnić pozytywną energią wszystkich uczestników praktyk.

Rimini 2021 – doskonalenie kompetencji językowych

Doskonalenie kompetencji językowych na praktykach zawodowych w Rimini
Staż zagraniczny jest nie tylko niezwykłą okazją do zdobywania kompetencji zawodowych, lecz także do doskonalenia umiejętności językowych gdyż wszystkie zajęcia i spotkania odbywają się w języku angielskim. W pierwszym tygodniu praktyk uczniowie ZST mieli również okazję przyswoić podstawy języka włoskiego dodatkowo wzbogaconego o słownictwo specjalistyczne (terminologia z zakresu branży IT oraz mechaniki samochodowej).

Rimini 2021 – technik pojazdów samochodowych

Uczeń ZST Krzysztof Grolik z klasy 3 Tks o profilu technik pojazdów samochodowych na praktykach zawodowych w Rimini (lipiec, 2021).
Uczeń ma możliwość doskonalenia swoich umiejętności pod okiem doświadczonych elektromechaników w warsztacie Elettrauto e Officina Meccanica Bedetti Pierino & C SNC.

Praktyki Rimini lipiec 2021

Uczniowie ZST na stażu w Rimini
Praktyki zagraniczne to kilkuletnia tradycja Zespołu Szkół Technicznych w Rybniku.
W ramach Programu PO WER na zasadach Programu Erasmus+ (sektor Kształcenie i szkolenie zawodowe) grupa uczniów ZST bierze udział w czterotygodniowym stażu we Włoszech. Siedemnastu uczniów w zawodach technik informatyk i technik pojazdów samochodowych odbywa praktyki zawodowe w renomowanym centrum szkoleniowym Sistema Turismo w Rimini. Przewodnią część projektu stanowią działania, które pozwalają uczniom na zapoznanie się z modelem pracy w kraju goszczącym i z funkcjonowaniem małych przedsiębiorstw na europejskim rynku pracy. Stałym wsparciem służą opiekunowie grupy Maria Szpil i Jadwiga Buryn.